W Królestwie Pięknych Słów

W maju i czerwcu w Szkole Podstawowej w Bolechowicach w ramach dni profilaktyki realizowana była trzecia edycja projektu „W Królestwie Pięknych Słów”. Celem projektu było promowanie kultury języka, rozwijanie wrażliwości językowej uczniów oraz kształtowanie właściwych postaw komunikacyjnych i otwarcie na nowe wartości promowane w projekcie. 

W ramach projektu pedagodzy szkolni przygotowali dla wszystkich klas warsztaty pt. „W Królestwie Pięknych Słów” III.  Na godzinach wychowawczych nauczyciele przeprowadzili zajęcia promujące kulturę słowa i pokazujące, że sposób wypowiadania się stanowi ważny element wizerunku każdego człowieka. Uczniowie zostali również zapoznani z zasadami netykiety oraz nauczyli się właściwie formułować wypowiedzi w Internecie i komunikacji SMS.

Dla uczniów naszej szkoły przygotowano dwa konkursy: literacki „W Królestwie Pięknych Słów” oraz konkurs plastyczny- komiks „W Królestwie pięknych słów”.  Ich celem było rozwijanie wrażliwości językowej i literackiej, promowanie kultury słowa, zachęcanie do twórczego pisania oraz budowanie pozytywnej komunikacji w społeczności szkolnej.

Motywem przewodnim konkursów było dziewięć ważnych wartości: w pierwszej edycji konkursu w 2020 r. były to: radość, pokój, szczęście, przepraszam, dziękuję, proszę, przyjaźń, wiara, miłość. W drugiej edycji z 2021 r. znalazły się wartości : oddanie, współczucie, pomoc,  przyjaźń, solidarność, ofiarność, wolność, niepodległość,  pokój. Obecny projekt to wartości: wierność, cierpliwość, akceptacja, przebaczenie, wsparcie, tolerancja, empatia, koleżeństwo oraz odwaga. Uczniowie mieli okazję zastanowić się nad ich znaczeniem w codziennym życiu oraz wyrazić swoje refleksje w pracach literackich i plastycznych.

W trosce o utrwalenie idei projektu wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe, grawerowane długopisy z napisem „W Królestwie Pięknych Słów”, które mają przypominać o wartości pięknego i życzliwego języka. Dodatkowo dla wszystkich uczniów przygotowano słodki upominek, a dla  laureatów  konkursów- grawerowane kubeczki z wybranymi do konkursu wartościami, oraz pamiątkowe dyplomy. Fundatorami nagród byli Urząd Gminy Zabierzów oraz Fundacja Edukacja- Rozwój- Środowisko.

Realizacja projektu po raz kolejny pokazała, że wartości są bardzo ważne w życiu człowieka, a kultura słowa, wzajemny szacunek i umiejętność właściwej komunikacji są cennymi elementami życia szkolnego i społecznego.

Pedagodzy szkolni:  

Pani Dyrektor  Renata Woch

Dorota Wojciechowska, Anna Zarychta- Budzik

 Sabina  Dudzik, Agnieszka Stokłosa,  Katarzyna Neska