Program e-Twinning
Celem było przygotowanie prezentacji dotyczących ważnych postaci historycznych, które wykazały się bohaterstwem w czasach II wojny światowej.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótki film, w którym przedstawili siebie oraz naszą placówkę. Zgodnie z tematyką projektu, stworzyli anglojęzyczną prezentację przybliżającą postać Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Ireny Sendlerowej. Zapraszamy do zapoznania się z nią.
Erasmus +, Jobshadowing Francja - Polska
W dniach 26 – 30 listopada gościliśmy w naszej szkole delegację nauczycieli z Francji. Celine, Stephanie i Philippe uczą w szkole Collège Félix Buhot w miasteczku Valognes w Normandii.
Nasza przyjaźń z francuską szkołą rozpoczęła się w 2023 roku na platformie międzynarodowej e – Twinning, gdzie wraz z ówczesną klasą 8B, za pomocą prezentacji i filmików, wymienialiśmy się informacjami na temat bohaterów II Wojny Światowej. Współpraca rozwinęła się na tyle, że w ramach projektu Erasmus + Jobshadowing, nauczyciele z Valognes chcieli poznać system pracy w szkole polskiej, wymienić się doświadczeniami oraz odwiedzić miejsca pamięci II Wojny Światowej.
Najważniejszym celem było sprawdzenie w jaki sposób w Polsce rozwijana jest otwartość europejska uczniów i ich rodzin, jakie znaczenie ma rozwijanie języków obcych oraz jak poprawiane są umiejętności uczniów w tym zakresie. Równie istotnymi aspektami było poznanie procesu zwiększania świadomości uczniów i pracowników w zakresie zrównoważonego rozwoju (globalnego ocieplenia, ochrony środowiska), rozwijanie w szkole autonomii i umiejętności współpracy wśród uczniów. Wizyta zakładała również zgłębienie wiedzy na temat zakresu rozwijania umiejętności posługiwania się narzędziami cyfrowymi, a także w jaki sposób promowana jest integracja uczniów i nauczycieli, o szeroko rozumianych, mniejszych szansach
W czasie wizyty nasi goście:
– zapoznali się z historią szkoły dzięki prezentacji przygotowanej przez uczniów biorących udział w projekcie „Sport ponad granicami – W zdrowym świecie, zdrowy duch”
– wzięli udział w lekcjach języka polskiego, języka angielskiego, biologii, geografii, informatyki, w zajęciach w klasach 1-3 z udziałem nauczyciela wspierającego proces edukacyjny, zajęciach świetlicowych
– odwiedzili także Auschwitz – Birkenau, które bardzo mocno zapadło im w serca oraz Muzeum Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera
– spacerowali także po Dolinie Bolechowickiej oraz parku, zwiedzili najważniejsze punkty Krakowa, a na koniec mieli okazję poczuć atmosferę Jarmarku Bożonarodzeniowego na Krakowskim Rynku
Przeprowadziliśmy wiele rozmów na temat podobieństw i różnic w szkołach francuskich i polskich. Wraz z nauczycielami ze szkoły w Bolechowicach omawialiśmy kwestie związane z założonymi celami wizyty. Poznaliśmy pomysły i rozwiązania na problemy szkolne, dzieliliśmy się pomysłami w zakresie metod pracy z uczniami.
Nasi uczniowie byli również bardzo ciekawi naszych gości więc zadawali mnóstwo pytań, uczyli ich polskich słów, ale także radzili czego trzeba spróbować z polskiej kuchni, jakie miejsca odwiedzić w Krakowie.
Celine, Stephanie i Philippe bardzo podobała się nasza szkoła, chwalili naszych uczniów i ich poziom języka angielskiego, podobały się im metody pracy na lekcjach, a atmosferę w szkole określili jako bardzo przyjazną uczniom. Zabrali ze sobą kilka pomysłów na ulepszenie życia szkoły w Valognes tak jak i my zaczerpnęliśmy ich kilka dla siebie.
Mamy nadzieję, że to nie koniec naszej współpracy bo już pojawiły się plany na przyszłość.
Dziękujemy również za wsparcie i gościnę Państwu Żemojcin – Agroturystyka SPA, dzięki, którym pobyt naszych gości z pewnością był jeszcze bardziej udany.