O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Wrzesień 2022

Listopad 2022

W listopadzie uczniowie klasy 4a, dziewczęta z klasy 8a i chłopcy z klasy 8c, w ramach lekcji informatyki, tworzyli ozdoby choinkowe wg własnych pomysłów. Projekty tworzyli w programie TinkerCad, które następnie przygotowano do wydruku 3d i sukcesywnie drukowano, aby w grudniu ozdobić szkolną choinkę.

Grudzień 2022

Lekcja biologii z wykorzystaniem mikroskopów.

Styczeń 2023
Luty 2023 Kształtowanie wyobraźni przestrzennej na zajęciach z matematyki

Marzec 2023

Uczniowie klasy 8c na informatyce poznali różnice między rozszerzoną a wirtualną rzeczywistością i przetestowali różne możliwości gogli VR, a uczniowie klasy 5b dotknęli geometrię na lekcji matematyki.

Kwiecień 2023

W kwietniu klasa 7b w ramach lekcji geografii mogła przenieść się w miejsca dotknięte różnymi kataklizmami i z pomocą gogli VR zobaczyć np. jakie skutki niesie powódź.
Klasy 3a, 3b, 2a i 1b odbyły wirtualną podróż w kosmos, gdzie mogły obejrzeć z bliska planety i polatać po całym Układzie Słonecznym.

Wrzesień 2023

We wrześniu klasa 7a odwiedziła dzięki goglom VR,  miejsca na świecie pełne dźwięków, a kl. 8b w ramach zajęć EDB – miejsca po klęskach żywiołowych.

Grudzień 2023

W grudniu na lekcjach informatyki klasa 4a projektowała ozdoby choinkowe, które potem ozdobiły klasową choinkę.