mgr Renata Woch

czwartek – 8.30-14.00
piątek – 8.00-10.30

PLAN PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO – ZADANIA OGÓLNOWYCHOWAWCZE I PROFILAKTYCZNE

• Kierowanie do poradni psychologiczno-pedagogicznej dzieci wymagających przyspieszenia lub odroczenia obowiązku szkolnego.
  • Ustalanie przyczyn dłuższych nieobecności uczniów.
  • Przeprowadzanie rozmów z wagarowiczami i ich rodzicami.
  • Analiza zwolnień od rodziców i lekarskich, w przypadku przedłużających się nieobecności.
  • Rozmowy z nauczycielami na temat dzieci wymagających szczególnej opieki i innego traktowania.
  • Zestawianie grup dyspanseryjnych w porozumieniu z pielęgniarką szkolną.
  • Zapoznawanie uczniów- z różnymi formami relaksacyjnymi -zgłaszających takie zapotrzebowanie.
  • Zapoznawanie uczniów z przydatnymi technikami komunikowania się.
  • Udzielanie indywidualnych porad rodzicom w zakresie radzenia sobie z trudnościami wychowawczymi.
  • Konsultowanie rodziców ze specjalistami, którzy mogą pomóc w rozwiązywaniu trudności wychowawczych.
  • Okresowe podsumowanie sytuacji wychowawczej w szkole, omawianie indywidualnych przypadków.
  • Prowadzenie zajęć integracyjnych w klasach zgłaszanych przez wychowawców i uczniów.
  • Zapraszanie psychologów na zajęcia integracyjne w klasach (w trudniejszych przypadkach).
  • Udzielanie indywidualnych porad uczniom oraz rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.
  • Szczególna opieka nad uczniami pochodzącymi z rodzin patologicznych.
  • Rozmowy z wychowawcami klas, sporządzanie listy uczniów z kłopotami w nauce, problemami wychowawczymi. rozmowy z uczniami na temat ich odbioru sytuacji w klasie, socjometria.
  • Analiza opinii, orzeczeń, skierowań pod kątem zawartych w nich zaleceń dla nauczycieli i rodziców.
  • Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych.
  • Przeprowadzanie w klasach wybranych bloków tematycznych z programu (A. Kołodziejczyka „Spójrz inaczej”, „7 kroków”, „Nasze spotkania”).
  • Organizowanie pomocy rodzicom dzieci które mają trudności z prawidłowym realizowaniem obowiązku szkolnego.
  • Kierowanie uczniów z mikrodefektami na ćwiczenia do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
  • Kierowanie dzieci do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na badania pod kątem dysleksji.
  • Kierowanie dzieci z wadami wymowy na badania i ćwiczenia logopedyczne.
  • Indywidualne zajęcia z dziećmi, które wymagają pomocy.
  • Konsultacje z nauczycielami, którzy prowadzą nauczanie indywidualne i rewalidacje.
  • Kierowanie uczniów specjalnej troski do odpowiednichszkół.
  • Zabezpieczanie programów i podręczników dla tych dzieci.
  • Organizowanie imprez Mikołajowych i z okazji Dnia Dziecka dla dzieci specjalnej troski.
  • Zajęcia w klasach poświęcone uczeniu i trenowaniu asertywności.
  • Poszukiwanie środków materialnych dla dzieci z rodzin najuboższych i zagrożonych patologią.
  • Kierowanie uczniów na kolonie z puli TPD, PCK, GOPS, CARITAS, itp.
  • Organizowanie dożywiania dzieci z rodzin ubogich.