Einstain10

SZKOLNY EINSTEIN – DNI MŁODYCH NAUKOWCÓ/17-19.06.2026/

Szkolny Einstein – „Dni Młodych Naukowców” to wydarzenie, które połączyło młodych odkrywców, wynalazców i naukowców z klas 4-8. Przez trzy dni panie Marlena Błahucka, Ewa Pliszka, Krystyna Kmiotek i Monika Wąsikiewicz udowadniały, że nauka potrafi być ciekawsza niż niejeden film i bardziej wybuchowa niż niejedna gra komputerowa.
Dzień I
Pierwszy dzień to teleturniej „Jeden z dziesięciu” dla klas 8, w którym zawodnicy z obu klas rywalizowali w konkurencjach z dziedziny matematyki, geografii, biologii, techniki, informatyki i chemii.
-kolejną konkurencją, w której uczestniczyły wszystkie klasy od 4 do 8, było malowanie portretów znanych naukowców, których badania i wynalazki zmieniły świat.

Dzień II
– to dzień, w którym królowała chemia i w którym klasy wytwarzały tęczę w próbówkach oraz obserwowały, jak dochodzi do erupcji wulkanów
– po erupcji, aby schłodzić emocje i rozgrzać mózgi, klasy musiały rozwiązać tangramy i pantomino,
zadania, które wyglądały niewinnie, a sprawiły wiele trudności naszym naukowcom
Ostatnią konkurencją tego dnia było składanie modeli owadów w technologii 3D, które pozwoliły uczestnikom sprawdzić swoją wyobraźnię przestrzenną.

Dzień III
Trzeci dzień rozpoczął się od teleturnieju wiedzy „Jeden z dziesięciu” dla klas 6.
-następnie przenieśliśmy się w świat chemii, gdzie młodzi badacze z klas ósmych prezentowali wyhodowane przez siebie kryształy. Potem odkryliśmy fascynujący świat fizyki, który ujawniał tajemnice lotów samolotów i dronów w powietrzu.
-ostatnią konkurencją było rysowanie po śladzie pisakiem, trzymanym na wstążkach przez sześciu uczniów jednocześnie. To zadanie wymagało precyzji, cierpliwości oraz umiejętności podążania za wskazówkami innych, a także budowało zaufanie w grupie.

Przez te trzy dni pokazaliście, że nauka może być świetną zabawą, a wiedza naprawdę daje moc.
Gratulujemy zwycięzcom, ale równie mocno gratulujemy wszystkim uczestnikom.
W nauce najważniejsze jest zadawanie pytań, poszukiwanie odpowiedzi i odwaga do próbowania.
Dziękujemy za wspólną zabawę, życzymy udanych wakacji i pamiętajcie:
„Nie musicie mieć rozwichrzonych włosów jak Einstein, żeby zostać geniuszami!”.
Jeszcze raz wielkie brawa dla wszystkich!

 

 

tanrica-kids-9671141_1280

Zebranie Rodziców przyszłorocznych klas I

Zapraszamy wszystkich Rodziców przyszłorocznych klas I na zebranie organizacyjne, które odbędzie się w środę, 24 czerwca 2026 roku , o godzinie 17:00.

Przydział sal :

-przyszłoroczna klasa I a- sala 31

-przyszłoroczna klasa I b- sala 30

Edukacja_włączjąca2

Edukacja włączająca w placówkach oświatowych na terenie Gminy Zabierzów

Gmina Zabierzów realizuje projekt pn. „Edukacja włączająca w placówkach oświatowych na terenie Gminy Zabierzów”, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027.

Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta w dniu 23.07.2025 r. Projekt realizowany będzie w okresie od 01.01.2026 r. do 30.06.2029 r.

Całkowita wartość projektu wynosi 2 593 598,72 zł, w tym:

  • dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 2 204 558,91 zł,
  • współfinansowanie krajowe z budżetu państwa: 259 359,87 zł,
  • wkład własny Gminy Zabierzów: 129 679,94 zł.

Projekt realizowany będzie w pięciu szkołach podstawowych z terenu Gminy Zabierzów:

  • Szkole Podstawowej ks. Józefa Poniatowskiego w Bolechowicach,
  • Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Brzeziu,
  • Szkole Podstawowej por. Piotra Olka ps. „Gołąb” w Kobylanach,
  • Szkole Podstawowej Armii Krajowej w Rudawie,
  • Szkole Podstawowej Janusza Korczaka w Zabierzowie.

Celem projektu jest wdrożenie standardów edukacji włączającej, mających na celu zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości włączającego kształcenia oraz możliwości jego ukończenia, w szczególności dla uczniów i uczennic znajdujących się w niekorzystnej sytuacji edukacyjnej na terenie Gminy Zabierzów.

Wsparcie zaplanowane w projekcie dotyczy pięciu szkół podstawowych i obejmuje uczniów i uczennice oraz kadrę pedagogiczną i specjalistyczną tych placówek. Działania realizowane będą w oparciu o indywidualnie zdiagnozowane potrzeby każdej szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem wyrównywania szans edukacyjnych uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dostosowania wsparcia do ich indywidualnych możliwości i potrzeb rozwojowych.

W ramach pełnej implementacji idei edukacji włączającej zaplanowano m.in.:

  • realizację dodatkowych form wsparcia dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęć dydaktycznych, wyrównawczych i integracyjnych,
  • wsparcie w zakresie rozwoju kompetencji i kwalifikacji kadry pedagogicznej w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
  • zakup materiałów i pomocy dydaktycznych,
  • dostosowanie pomieszczeń  szkolnych  do  potrzeb  uczniów,  w  tym  uczniów z niepełnosprawnościami,
  • realizację warsztatów z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, o charakterze integracyjnym, wzmacniających budowanie inkluzywnego środowiska szkolnego.

W efekcie realizacji projektu wsparciem objętych zostanie 1 360 uczniów i uczennic szkół podstawowych, w tym 39 uczniów i uczennic z niepełnosprawnościami, a także 87 osób stanowiących kadrę pedagogiczną i wspierającą w pięciu szkołach objętych projektem.

Działania realizowane w ramach projektu stanowią uzupełnienie i rozszerzenie dotychczasowych działań podejmowanych przez szkoły. Projekt realizowany będzie zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego w edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb uczniów  i  uczennic  o  specjalnych  potrzebach  edukacyjnych,  w  tym  uczniów z niepełnosprawnościami.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

geralt-to-learn-3653428_1280

Nowoczesny sprzęt komputerowy dla uczniów naszej szkoły.

Szkoła Podstawowa w Bolechowicach została doposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy dla uczniów dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Szkoła otrzymała: 27 laptopów, 8 laptopów przeglądarkowych, 16 tabletów Wartość: 114 503,16 zł Przekazanie sprzętu odbyło się w ramach inwestycji: „Wdrażanie inwestycji C2.1.2 Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne – inwestycje związane ze spełnieniem minimalnych standardów sprzętowych, wskaźnik C15G Nowe komputery przenośne (laptopy, laptopy przeglądarkowe i tablety) do dyspozycji uczniów”. Sprzęt będzie wykorzystywany podczas zajęć dydaktycznych, wspierając rozwój kompetencji cyfrowych oraz umożliwiając prowadzenie lekcji w bardziej nowoczesny i interaktywny sposób.

wielkanoc2

Wesołych Świąt

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych ,życzymy Państwu:

Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy,
Nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się dalekie,
Pokoju, który koi, kiedy wszystko wyprowadza z równowagi,
Wiary, która daje oparcie, kiedy bezradność przeraża
Tego oraz wiele więcej życzy całym sercem…

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne 

IMG_20260327_090835

Tydzień Europejski

Za nami niezwykły Szkolny Tydzień Europejski, podczas którego nasza placówka zamieniła się w prawdziwą mapę Starego Kontynentu! 🗺️ Każda klasa wylosowała swój kraj i z ogromnym zaangażowaniem pełniła rolę jego ambasadora.
 
Co się działo?
 
🚩Dziedziniec szkoły oraz korytarze ozdobiły kolorowe plakaty i tabliczki z podstawowymi zwrotami w językach obcych. 🗣️
 
🚩Wielki Test Wiedzy: Uczniowie rywalizowali w konkursie dotyczącym położeń, stolic, flag oraz konturów państw europejskich. Poziom był imponujący! Gratulujemy🏆 
I mc- Sebastian Zięba 5b
II mc- Julia Adamiecka 8a
III mc- Hubert Żurek 7b
 
🚩 Klasy 0-III: Magia w salach lekcyjnych.
Najmłodsi uczniowie przygotowali niesamowite prezentacje w swoich klasach. Przekraczając próg sal, wchodziliśmy w inny świat: dekoracje, stroje narodowe, rekwizyty, tradycyjna muzyka i tańce… a nawet relaksująca strefa SPA! 💆‍♂️💃
 
🎊 Wielki Finał: Festiwal Europejski (Klasy 4-8)
W piątek sala gimnastyczna tętniła życiem! Pod okiem wychowawców i przy wsparciu rodziców (dziękujemy! ❤️), klasy 4-8 przygotowały wspaniałe stragany. Były degustacje tradycyjnych przysmaków, piękne dekoracje i mnóstwo ciekawostek. 🥨🍕
 
Na sam koniec daliśmy się porwać muzyce podczas EUROmini Playback Show! 🎤🎶 Europejskie rytmy sprawiły, że cała szkoła rwała się do tańca.
 
Po burzliwych obradach Jury przyznało następujące miejsca:
I mc- 4a Ukraina🇺🇦
II mc- 7b Finlandia 🇫🇮
III mc- 8a Irlandia 🇮🇪
IV mc- 7a Rumunia 🇷🇴
IV mc- 6b Francja 🇲🇫
 
To był niezwykle cenny czas. Mamy nadzieję, że oprócz pełnych brzuszków po regionalnych degustacjach, nasi uczniowie wynieśli ze sobą ogromną dawkę wiedzy i ciekawości świata! 🧠✨
 
Do zobaczenia na kolejnym podróżniczym szlaku! ✈️
skarpetka

Dzień Kolorowej Skarpetki

20 marca w naszej szkole obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki – dzień solidarności z osobami z zespołem Downa .
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa przypada na pierwszy dzień wiosny – 21 marca. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw tych niezwykłych ludzi i integracja z nimi. Symbolem tego święta są kolorowe skarpetki niepasujące do siebie (symbol niepasującego dodatkowego chromosomu w 21 parze)..To okazja do pokazania, że różnorodność jest czymś pięknym i wartościowym.
Tego dnia zakładamy dwie różne, kolorowe skarpetki jako symbol tego, że każdy z nas jest inny, a właśnie ta różnorodność sprawia, że świat jest ciekawszy i lepszy. 💛
Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy i wsparcia tej inicjatywy!
Załóżcie 20 marca kolorowe, nie do pary skarpetki i pokażcie razem z nami, że różnorodność ma moc.

wiosna

Szalone powitanie wiosny.

Samorząd Szkolny serdecznie zachęca całą społeczność szkolną do udziału w akcji pt.Szalone powitanie wiosny”.

Poniżej przedstawiamy plan:

Poniedziałek (16.03) – Dzień z muzycznymi przerwami.

Wtorek (17.03)- Dzień w kropki- element ubioru i/lub twarz w kropki.

Środa (18.03) – Dzień z wąsem-chłopcy, Dzień z kapeluszem- dziewczyny.

Czwartek (19.03)- Dzień na zielono- zielony element stroju.

Piątek (20.03) – Dzień bez plecaka -książki, zeszyty i inne artykuły szkolne spakowane w zabawny sposób.

Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych pomysłów na szalone powitanie wiosny:)

 

laboratorium

Laboratorium Zrównoważonego Rozwoju – tworzymy Ekopracownię w SP w Bolechowicach

Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Poniatowskiego w Bolechowicach bierze udział w konkursie w ramach Programu Priorytetowego „Edukacja Ekologiczna” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Projekt „Laboratorium Zrównoważonego Rozwoju – utworzenie Ekopracowni w Szkole Podstawowej im. ks. Józefa Poniatowskiego w Bolechowicach” zakłada stworzenie nowoczesnej, funkcjonalnej przestrzeni dydaktycznej w sali nr 12 (blisko 50 m²), która stanie się centrum edukacji biologicznej, chemicznej i ekologicznej w naszej szkole.

Nowa Ekopracownia będzie przystosowana do pracy dla 25 uczniów jednocześnie i umożliwi prowadzenie warsztatów, doświadczeń oraz obserwacji w pełnym wymiarze dydaktycznym. Sala posiada zaplecze magazynowo-techniczne, co zapewni bezpieczne przechowywanie sprzętu i odczynników oraz komfortowe przygotowywanie stanowisk badawczych.

W ramach projektu planowany jest zakup i wykonanie m.in.:

  • nowoczesnych krzeseł,
  • szafek na mikroskopy i regału,
  • taboretów,
  • długiego blatu roboczego,
  • dygestorium.

Ławki powstaną w duchu less waste – wykorzystane zostaną istniejące nogi, a wymienione będą jedynie zniszczone blaty. Pozwoli to ograniczyć ilość odpadów i racjonalnie wykorzystać posiadane zasoby. Szkoła dysponuje już mikroskopami, które w nowej przestrzeni zostaną w pełni wykorzystane. Dodatkowo pracownia zostanie doposażona w stację pogody, mierniki, walizkę ekobadacza, termometr klasowy oraz inne pomoce dydaktyczne.

W sali pojawi się również grafika ścienna (fototapeta) nawiązująca do tematu przewodniego pracowni, podkreślająca jej ekologiczny charakter.

Z Ekopracowni w roku szkolnym 2026/2027 skorzysta 240 uczniów klas 4–8. Nowa przestrzeń umożliwi integrację treści z przyrody, biologii, geografii, chemii, fizyki oraz edukacji dla zrównoważonego rozwoju. Projekt wpisuje się w założenia reformy edukacji „Kompas Jutra” – naukę poprzez praktykę, łączenie przedmiotów oraz realizację projektów badawczych.

Szacowana wartość projektu wynosi 36 909,80 zł.

Fundacja planuje dalsze doposażanie pracowni w kolejnych latach. Projekt przyczyni się do podniesienia jakości nauczania, rozwijania kompetencji przyrodniczych i ekologicznych oraz wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z terenów wiejskich.

Niezależnie od wyniku konkursu wszystkie zgromadzone środki zostaną w całości przeznaczone na wyposażenie Ekopracowni – w takim zakresie, na jaki pozwolą zebrane fundusze.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o dobrowolne wpłaty na rzecz projektu:

Fundacja Edukacja–Rozwój–Środowisko
ul. Szkolna 7
32-082 Bolechowice
KRS: 0000209264

Numer konta:
26 8591 0007 0030 0154 5906 0001
Krakowski Bank Spółdzielczy

DORZUĆ CEGIEŁKĘ DO PRZYSZŁOŚCI NASZYCH DZIECI!

walentynki

Poczta walentynkowa

Przy gabinecie pani pedagog, pojawiła się magiczna skrzynka na kartki walentynkowe. Macie czas na wrzucenie listów do środy 18 lutego-potem amorki biorą się do pracy i kartki trafią do swoich adresatów.

Ważna uwaga!

Prosimy, aby kartki wyglądały estetycznie i walentynkowo. Wszystkie byle jakie, wyrwane kartki z zeszytu będą bezlitośnie usuwane.

Piszcie z sercem, humorem i odrobiną kreatywności:)

                                    Samorząd Uczniowski