czas-zaczac-nowy-rok-szkolny_329181-10456

Ogólnopolska akcja edukacyjna

Gmina Zabierzów partnerem drugiej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”!

Centrum Rozwoju Lokalnego serdecznie zaprasza przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych do udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Celem inicjatywy jest wsparcie procesu edukacji dzieci w tak ważnych obszarach jak bezpieczeństwo czy ekologia, dostarczenie nauczycielom darmowych materiałów do prowadzenia zajęć, a także zachęcenie rodziców do wspólnej nauki z dziećmi.

W ramach akcji każda zgłoszona placówka będzie otrzymywać co miesiąc drogą elektroniczną darmowe materiały do nauki na tematy podejmujące tematykę: bezpieczeństwa, ekologii, historii czy geografii oraz astronomii. W roku szkolnym 2020/2021 przewidziane są również zajęcia podejmujące tematykę wzajemnego szacunku czy przyjaźni.

Druga edycja akcji „Dzieci uczą rodziców”, jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej w roku szkolnym 2019/2020. W pierwszej edycji akcji wzięło udział ponad 4300 placówek z całej Polski, co przełożyło się na ponad 270 000 uczestniczących dzieci.

Udział w akcji jest darmowy.

Do udziału w akcji można się zarejestrować na stronie: www.edu.crl.org.pl

#DzieciUcząRodziców

male-dzieci-wiwatujace-trzymajac-biala-tablice_53876-97648

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach

28 września, po wakacyjnej przerwie wznowił swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci działający w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach. Tym razem jego uczestnikami są uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, pod opieką wychowawczyni Marii Półtorak.

Zanim jednak  nasi pierwszoklasiści  zostali przyjęci do grona klubowiczów, długo rozmawialiśmy o ulubionych książkach i korzyściach płynących z ich czytania. Dzieci poznały również regulamin biblioteki i zasady jakimi  będziemy kierować się na naszych comiesięcznych spotkaniach z książką. Swoją przynależność do Klubu uroczyście potwierdziły własnoręcznym podpisem, zobowiązując się tym samym do przestrzegania ustalonego regulaminu i pilnego czytania klubowych lektur. 

W drugiej części spotkania wspólnie czytaliśmy naszą pierwszą klubową lekturę. Była nią książka Renaty Piątkowskiej pt. Twardy orzech do zgryzienia. Dzieciom szczególnie spodobał się rozdział zatytułowany  Bohater.  Na pytania – Czy bohater musi być wielki, odważny i niezwykle silny? Czy musi biegać w stroju Batmana? – dzieci zgodnie odpowiedziały – NIE! Jak się okazało bohaterem może zostać również mały Adaś, który nie nosi peleryny jak komiksowy bohater, ale piżamkę w kolorowe krokodylki. Dzwoniąc pod  numer 112, Adaś  uratował życie swojej sąsiadce, pani Anieli. Dzieciom bardzo spodobały się historyjki zawarte w tej mądrej i pięknie ilustrowanej książce i jak powiedziały z niecierpliwością będą czekać na nasze następne spotkanie. 

Zainteresowanych przebiegiem spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki  dla dzieci  w Bolechowicach, odsyłamy na stronę:  http://www.bibliotekazabierzow.pl/23-dkk-dla-dzieci/942-mali-bohaterowie

poznajPolske

Poznaj Polskę

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie i nauczyciele po raz kolejny mogli wyjechać na wycieczki szkolne dofinansowane z programu „Poznaj Polskę”. Tym razem celem podróży klas III, V, VI i VII stały się Wrocław i Wieliczka.


Wrocław to miasto, które ze względu na swoje położenie, liczne mosty i architekturę zostało nazwane Wenecją Północy. W tym niezwykłym miejscu, będącym stolicą Dolnego Śląska, uczniowie naszej szkoły zwiedzali:
• ZOO wraz z Afrykarium
• Historyczne centrum miasta
• Halę Stulecia
• Hydropolis -Centrum Wiedzy o wodzie
• Panoramę Racławicką
• Muzeum Miejskie na Ostrowie Tumskim
• Centrum Starą Zajezdnię
• Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego.

poznajPolske

Kopalnia Soli w Wieliczce stała się celem podróży klas trzecich. Ta niezwykłe miejsce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO w 1978 roku.
Uczniowie mogli podziwiać:
-solankowe jeziora
-przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi
-narzędzia i maszyny górnicze

Zapoznali się również z legendami, mówiącymi o początkach kopalni soli oraz metodami wydobycia i transportu soli, jakie niegdyś stosowano.Tę niezwykłą wiedzę zdobyli, zwiedzając położoną 125 metrów pod ziemią Muzeum Żup Krakowskich.